Pogoda i klimat - Tirana, Albania
Na wakacyjny wypoczynek najlepszy jest okres od czerwca do września, kiedy średnia temperatura powietrza wynosi od 25 °C do nawet powyżej 30 °C w szczycie sezonu (lipiec-sierpień). W tym okresie utrzymuje się też najwyższa temperatura wody – powyżej 20 °C.
Lipiec i sierpień to najpopularniejsze miesiące na wypoczynek na wybrzeżu, lecz jednocześnie są to najgorętsze miesiące i moment wzmożonego ruchu turystycznego. W czerwcu i wrześniu można już liczyć na mniejszy ruch i niższe ceny, przy wciąż wysokich temperaturach powietrza i wody, dlatego też jest to najlepszy czas na zorganizowanie wypoczynku z dziećmi.
- 17°C
- opady:
- 0.24 mm
- zachmurzenie:
- broken clouds%
- wilgotność:
- 55%
- widoczność:
- 10000 km
- ciśnienie:
- 1014hPa
- wiatr:
- 2 km/h
- wsch. słońca:
- 07:06
- zach. słońca:
- 16:30
- min.11°C max.14°C
- opady:
- 1.04 mm
- wiatr:
- 5 km/h
- wsch. słońca:
- 07:06
- zach. słońca:
- 16:32
- min.5°C max.9°C
- opady:
- 6.33 mm
- wiatr:
- 11 km/h
- wsch. słońca:
- 07:06
- zach. słońca:
- 16:33
- min.4°C max.6°C
- opady:
- brak
- wiatr:
- 6 km/h
- wsch. słońca:
- 07:06
- zach. słońca:
- 16:34
- min.2°C max.10°C
- opady:
- brak
- wiatr:
- 5 km/h
- wsch. słońca:
- 07:05
- zach. słońca:
- 16:35
Albania - kiedy na wakacje?
- Na wakacyjny wypoczynek najlepszy jest okres od czerwca do września, kiedy średnia temperatura powietrza wynosi od 25 °C do nawet powyżej 30 °C w szczycie sezonu (lipiec-sierpień). W tym okresie utrzymuje się też najwyższa temperatura wody – powyżej 20 °C.
- Lipiec i sierpień to najpopularniejsze miesiące na wypoczynek na wybrzeżu, lecz jednocześnie są to najgorętsze miesiące i moment wzmożonego ruchu turystycznego. W czerwcu i wrześniu można już liczyć na mniejszy ruch i niższe ceny, przy wciąż wysokich temperaturach powietrza i wody, dlatego też jest to najlepszy czas na zorganizowanie wypoczynku z dziećmi.
- Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe najlepszy jest okres od kwietnia do czerwca oraz od września do października.
Albania znajduje się pod wpływem kilku różnych stref klimatycznych, co wynika z ukształtowania terenu. Występują tu trzy główne strefy klimatyczne – na wybrzeżu dominuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, wschodnia część kraju (interior) charakteryzuje się klimatem kontynentalnym umiarkowanym (pogoda zmienia się tu z północy w kierunku południowym), natomiast góry – klimatem górskim chłodnym. W kontynentalnej części Albanii średnia temperatura zimą to 1 °C, latem natomiast 24 °C. W skali roku średnia temperatura na północy kraju to 14 °C, a na południu – 18 °C. W pasie nadmorskim średnia temperatura zimą wynosi 10 °C na Riwierze Albańskiej (południowa część wybrzeża) i 2-5 °C na Nizinie Nadmorskiej. Latem średnia to ok. 25-30 °C (w ostatnich latach temperatura w najcieplejszych miesiącach w roku często przekracza 30 °C). Najniższe temperatury występują w miesiącach styczeń i luty – od 0 do 10 °C. W interiorze i na obszarach górskich temperatura zimą może spadać poniżej 0 °C. Na wybrzeżu, nawet zimą, utrzymuje się temperatura dodatnia. Najwięcej słonecznych dni występuje w miesiącach lipcu i sierpniu. Najmniej słonecznym miesiącem w Albanii jest grudzień. Najmniejsza ilość opadów występuje w pasie nadmorskim – ok. 1500 mm. W części kontynentalnej średnia waha się od 650 mm – 1500 mm na obszarach nizinnych i śródgórskich, do ponad 2500 mm w górach. Najmniej dni deszczowych występuje w okresie letnim (od maja do września do 10 dni, w lipcu i sierpniu – do 5 dni w skali miesiąca). Najwięcej dni deszczowych zdarza się w okresie od listopada do grudnia – ok. 90 % rocznych opadów przypada na ten właśnie okres. Na wybrzeżu występują silne i porywiste wiatry, najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Latem zdarzają się silniejsze wiatry, które utrzymują się zwykle do 3 dni.